Katkend ülevaatest "Karjääriteenused Eestis teemadel"

 

Karjääriteenuste ja Tööturu Uuringu Materjalide Ülevaade

 

Tihedamini esinevad probleemid ja vajadused karjääriteenuste valdkonnas Eestis?

Uuringud näitavad, et karjääriteenuste kättesaadavuses ja kvaliteedis on mitmeid probleeme. Maapiirkondades on teenuste kättesaadavus piiratud ning sageli puudub diferentseeritud lähenemine õpilaste ja teiste sihtrühmade vajadustele vastavaks teenuste pakkumiseks. Eelkõige põhikooliõpilased vajavad rohkem tähelepanu karjäärivalikute tegemisel, kuna praegu on fookus pigem gümnaasiumiastmel. Samuti kurdetakse karjäärinõustamise lühiduse ja pinnapealsuse üle, mistõttu ei tunne õpilased, et nad saavad piisavalt individuaalset tuge.

Kuidas hindavad noored karjääriteenuste kasulikkust ja millised teenused on nende jaoks kõige väärtuslikumad?

Noored hindavad kasutatud karjääriteenuste kasulikkust pigem kõrgelt (6–8 punkti 10-palli skaalal). Eelkõige peavad nad kasulikuks ettevõtete külastusi ja tööandjatega kohtumisi. Samas tunneb umbes kümme protsenti noortest, et neile vajalikku nõustamist või abi Eestis ei pakuta. Individuaalne lähenemine ja võimalus kohtuda oma kooli vilistlastega, kes jagavad edasiõppimise kogemusi, on samuti kõrgelt hinnatud. Üldised ja standardsed karjääriteemalised tegevused ei pruugi aga alati noorte individuaalsetele vajadustele vastata.

Kuidas mõjutavad sotsiaal-demograafilised tegurid inimeste hinnangut oma karjääri kujundamise pädevusele?

Regressioonanalüüs näitab, et mitmed sotsiaaldemograafilised tunnused on seotud hinnanguga enda karjääri kujundamise pädevusele. Nooremad, linnas elavad, madalama haridustasemega ja eesti rahvusest inimesed hindavad enda pädevust mõnes dimensioonis madalamalt võrreldes maal elavate, kõrgema haridusega ja muude rahvustega inimestega. Lisaks on õppimine ja töötamine olulised tegurid – noored, kes ei õpi ega tööta (NEET-noored), hindavad enda pädevust peaaegu kõikides mõõdetud dimensioonides madalamalt kui sarnaste tunnustega õppivad või töötavad noored.

Milline on klassijuhatajate roll õpilaste karjääri kujundamisel ja millised on sellega seotud väljakutsed?

Klassijuhatajad mängivad olulist rolli õpilaste toetamisel karjäärivalikute tegemisel, olles sageli õpilastele lähedasemad kui koolivälised karjäärinõustajad. Nad saavad pakkuda individuaalset tuge, arutada õpilaste tugevusi ja nõrkusi ning suunata neid õppetöös, mis omakorda mõjutab hilisemaid valikuid. Väljakutsena nähakse aga klassijuhatajate suurt töökoormust ja võimalikku ebapiisavat erialast ettevalmistust karjäärinõustamise alal. Mõned õpilased on märkinud, et nende klassijuhatajad ei ole karjääriteemasid arenguvestlustel piisavalt käsitlenud.

Kuidas saaks parandada karjääriteenuste kvaliteeti ja mõju hindamist?

Karjääriteenuste tulemuslikkuse ja mõju hindamiseks on vaja regulaarselt läbi viia spetsiaalseid uuringuid, mille jaoks tuleb välja töötada mõõdikud ja koguda andmeid. Oluline on hinnata nii töötukassa pakutavaid teenuseid kui ka koolide erinevaid tegevusi. Selleks, et mõõta inimeste karjääri kujundamise pädevust, on vaja välja töötada või kohandada sobivaid mõõdikuid. Praegu Eestis puudub ühtne ja valideeritud mõõdik, mistõttu tuleks selle arendamisele panustada. Hindamisel tuleks keskenduda õppimise, käitumise ja pikaajalise mõju (nt tööhõive, palk, edasiõppimine) mõõtmisele.

Millist rolli mängivad töövarjutamine ja erialade tutvustamine õpilaste karjäärivalikute kujundamisel?

Töövarjutamine on noorte poolt kõrgelt hinnatud võimalus saada reaalseid kogemusi erinevatest ametitest. Oluline on tagada, et töövarjutamise koht oleks seotud õpilase karjäärihuvidega ja et nii õpilane, õpetaja kui ka ametikoha esindaja mõistaksid selle kasu õppeprotsessis. Erialade esindajate külaskäike kooli peetakse oluliseks, kuid õpilased ei näe neist põgusatest kohtumistest alati otsest abi oma karjäärivaliku tegemisel. Vaja oleks personaalsemat lähenemist ja põhjalikumat tutvustust.

Kuidas saaksid tööandjad rohkem panustada noorte karjääri kujundamisse ja tööturule sisenemisse?

Tööandjad saaksid rohkem panustada pakkudes noortele töövarjutamise võimalusi mitte ainult tippspetsialistide juures, vaid ka tavatöötajate tasandil. Samuti oleks oluline osaleda rohkem koolide karjääriüritustel ja tutvustada erinevaid ameteid. Tööandjad võiksid olla avatumad karjäärinõustamisele ka oma töötajate hulgas, nähes seda kui investeeringut töötajate arengusse ja motivatsiooni tõstmisse. Praegu kardavad mõned väiksemad tööandjad, et karjäärinõustamine võib viia töötajate lahkumiseni.

Millised on riiklikud prioriteedid ja programmid karjääriteenuste valdkonnas aastatel 2024-2027?

Haridus- ja noorteprogramm 2024-2027 rõhutab mikrokvalifikatsioonide rakendamise toetamist, täiskasvanute täienduskoolituse e-tunnistuste süsteemi arendamist ja paindlike õpiteede toetamist VÕTA (varasema õpi- ja töökogemuse arvestamine) tõhustamise kaudu. Tööhõiveprogramm 2024-2029 keskendub töökesksele nõustamisele, tasemeõppes osalemise toetamisele, kvalifikatsiooni omandamise kulude hüvitamisele ja ettevõtluse alustamise toetamisele. Eesmärk on parandada inimeste tööotsinguoskusi, soodustada õppimist kasvava tööjõuvajadusega erialadel ja toetada ettevõtlikkust. Tööturuprogrammis 2024-2027 on planeeritud investeeringud tööturuvaldkonna arendamisse ja aktiivsetesse tööturumeetmetesse.

 

Essee vormis küsimuste vastuseid

 

Analüüsige, kuidas sotsiaaldemograafilised tegurid (vanus, sugu, haridustase, elukoht, rahvus) on seotud noorte karjääri kujundamise pädevuse tasemega Eestis, tuginedes uuringu tulemustele. Arutlege, milliseid järeldusi saab teha erinevate sihtrühmade vajaduste kohta karjääriteenuste osutamisel.

 

Sotsiaaldemograafilised tegurid on oluliselt seotud noorte karjääri kujundamise pädevuse tasemega Eestis. Uuringu tulemused toovad välja järgmised seosed:

  • Vanus: Noore vanuse kasvades muutuvad kõrgemaks hinnangud teadmistele tööturust ja elukestvale õppele. See võib viidata sellele, et aja möödudes ja haridustee jätkudes suureneb noorte teadlikkus tööturu toimimisest ja arusaam elukestva õppe vajalikkusest.
  • Sugu: Uuringu kohaselt hindavad mehed võrreldes naistega kõrgemalt karjääriselgust, kuid madalamalt sotsiaalset tuge. See võib tähendada, et noored mehed tunnevad end karjäärivalikutes kindlamini, kuid tajuvad vähem toetust oma karjääriarengule võrreldes naistega......

Edasi saab lugeda pikemast infoülevaatest, mida on kokku 19 lk ja mugavalt alla laetavas PDF formaadis. Leiad selle Info Flight OÜ InfiBird e-pood klõpsates. Tutvu ka teiste digitoodetega julgelt! :)



Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Infojuhtimise ja teadmusjuhtimise mõisted

Info teenused ettevõttes

Dokumendihaldussüsteem kui ettevõtte mälu oluline osa